Przemyska policjantka spotkała się z seniorami w Klubie Seniora w Dubiecku. Pogadanka odbyła się w ramach projektu „Fałszywy telefon- zagrożone oszczędności”. W trakcie spotkania funkcjonariuszka przedstawiła uczestnikom metody oszustw dokonywanych na szkodę osób starszych oraz sposoby uchronienia się przed nimi.

„Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności”- to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, skierowany do osób pokrzywdzonych przestępstwem, w szczególności do seniorów, jako grupy najbardziej narażonej na skutki oszustw m.in. „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”.

Wczoraj, w ramach tego przedsięwzięcia, funkcjonariuszka Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii uczestniczyła w spotkaniu z seniorami skupionymi w Klubie Seniora w Dubiecku. W trakcie pogadanki asp. Lidia Przybyłowicz przedstawiła informacje na temat oszustw dokonywanych przez sprawców oraz sposobów uchronienia się przed nimi. Omówione zostały zasady zachowania się w przypadku próby dokonania oszustwa oraz algorytm postępowania po takim zdarzeniu. Nie zabrakło również przykładów takich przestępstw, które zaistniały na terenie powiatu przemyskiego.

Funkcjonariuszka przestrzegała seniorów jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą ,,na wnuczka’’, ,,pracownika banku’’ czy ,,na policjanta’’. Przestępcy bowiem nie ustają w wysiłkach aby okraść osoby chcące pomagać np. swoim najbliższym. Dlatego też telefonują do niczego nieświadomych starszych osób, a następnie opowiadają zmyśloną historię o wypadku, zagrożonych oszczędnościach w banku czy świetnej inwestycji. Wszystko po to aby namówić seniora na przekazanie zaoszczędzonych pieniędzy. Policjantka zapewniała słuchaczy, że najlepszą metodą, aby nie dać się okraść, jest przerwanie połączenia i zweryfikowanie informacji od nieznajomego z osobą najbliższą.

Na zakończenie spotkania policjantka rozdała ulotki z przestrogami i materiały promocyjne oraz zaznaczyła, że Policja nigdy nie angażuje osób postronnych w swoje działania, nigdy nie informuje o wypadkach czy zatrzymaniach przez telefon, nie prosi też o pieniądze.

Poprzedni artykułWyjątkowe wydarzenie w Forcie Werner w Żurawicy
Następny artykułKolejne oszustwa metodą na BLIK-a. Policja ostrzega

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj