21 marca dyrektor wykonawczy Agencji Frontex Fabrice Leggeri wraz z delegacją odbył roboczą wizytę na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy.

Delegacji Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) towarzyszył Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Grzegorz Niemiec oraz gen. bryg. SG Andrzej Popko, Komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG.

Na przejściu granicznym w Korczowej wizytujących zapoznano z bieżącą sytuacją na podkarpackim odcinku granicy z Ukrainą. Szczególną uwagę zwrócono na rozwiązania  zastosowane w związku z ogromną liczbą osób przekraczających granicę, w tym wdrożenie ruchu pieszego na przejściach drogowych. Przedstawiono też rozwiązania usprawniające kontrolę pierwszej i drugiej linii, m.in. w zakresie identyfikacji i weryfikacji osób. Komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG podkreślił bardzo dobrą współpracę ze służbami współdziałającymi oraz ukraińską służbą graniczną.

W komendzie oddziału w Przemyślu szef Frontexu odwiedził centrum dowodzenia i zapoznał się z najnowszymi rozwiązaniami wykorzystywanymi w ochronie granicy państwowej. Odwiedził m.in. centrum nadzoru obsługujące system perymetryczny na podkarpackim odcinku granicy.

Na zakończenie wizyty delegacja odwiedziła Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Przemyślu oraz punkt weryfikacyjno-konsultacyjny utworzony w celu prowadzenia konsultacji z placówkami dyplomatycznymi. Przedstawiono procedury oraz zasady weryfikacji tożsamości cudzoziemców.

Szef Frontexu wysoko ocenił poziom realizowanych czynności przez Straż Graniczną. Szczególną uwagę zwrócono na dynamiczne wdrożenie rozwiązań i dostosowanie procedur w odpowiedzi na ogromną falę uchodźców, jaka napływa z Ukrainy.

Poprzedni artykułMniej uchodźców w Przemyślu. Zmniejsza się liczba miejsc noclegowych
Następny artykułMiał zbyt wiele powodów, by nie zatrzymać się do kontroli…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj