Podkarpacki Konserwator Zabytków przyznał kwotę w wysokości 50 tys. złotych na prace remontowo-konserwatorskie bramy Fortu I Salis Soglio w Jaksmanicach.

Kwota umożliwi wykonanie prac przy bramie fortecznej, w zakresie konserwacji historycznej drogi, na odcinku od szlabanu do bramy fortu. Z przekazanych środków w tym roku ma powstać izolacja ponowa i pionowa bramy, konserwacja i rekonstrukcja strzelnic oraz murów „jaskółczego ogona”, a także rekonstrukcja drogi dojazdowej.

W kolejnym etapie planowana jest konserwacja nawierzchni placu dziedzińca polegająca na ułożeniu nawierzchni z kamieni nieregularnych placu dziedzińca wraz z odwodnieniem.

Brama do Fortu I Salis Soglio Twierdzy Przemyśl prawdopodobnie jest najbardziej „sztandarowym” obiektem, utożsamianym z fortyfikacjami przemyskimi. Wykorzystywana w logotypach i w ilustracjach publikacji o Twierdzy. W 2020 r. kontynuowano wcześniej rozpoczęty remont. Wykonano kolejny etap prac budowlanych i konserwatorskich. Zabezpieczono i naprawiono mur fosy na całym obwodzie poniżej poziomu gruntu. Dokonano usunięcia odpadających fragmentów tynku, dezynfekcji, oczyszczenia mechanicznego metodą „na mokro”, usunięcia starych spoin, wzmocnienia i uzupełnienia ubytków murów, sklepień ceglanych, wzmocnienia podłoża i hydrofobizacji powierzchni ścian. Dla porównania prezentujemy 2 zdjęcia sprzed konserwacji, wykonane po odsłonięciu fundamentów.

Poprzedni artykułŚniadanie wielkanocne dla uchodźców w Centrum Pomocy Humanitarnej
Następny artykuł24-latka złamała prawo. Dostała wysoki mandat, punkty i straciła pozwolenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj