W dniu 17.08.2018 o godz. 22:10 Dyspozytornia Medyczna DM0905 Przemyśl otrzymała zgłoszenie, że na drodze krajowej nr 28 na serpentynach w rejonie miejscowości Leszczawa Dolna gmina Bircza powiat przemyski, autokar o ukraińskich numerach rejestracyjnych wypadł z zakrętu, przebił barierę energochłonną i następnie dachując stoczył się ze skarpy. Liczbę poszkodowanych świadkowie zdarzenia wstępnie ocenili na ok. 50 osób, w tym dzieci.

Dyspozytorzy Medyczni zadysponowali zgodnie z procedurami Zespoły Ratownictwa Medycznego, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ( Ratownik 6 z Krakowa mogący latać w warunkach nocnych ) oraz jednostki współpracujące z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Na miejscu pracowały jednostki Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Pierwszy na miejscu zdarzenia ( już zaledwie po 6 minutach od przyjęcia zgłoszenia ) był Zespól Ratownictwa Medycznego R1410 z WSPR Przemyśl stacjonujący w pobliskiej Birczy. Z relacji ratowników wynika, że część poszkodowanych samodzielnie opuściła autokar, pozostali zaś byli uwięzieni w autokarze, kilka osób było nieprzytomnych. Zespół przystąpił do wstępnej segregacji medycznej. W tym czasie dojechały pobliskie jednostki OSP włączając się do akcji ratowniczej. W miarę upływu czasu dojeżdżały kolejne zadysponowane ZRM oraz podmioty współpracujące z PRM oraz jednostki PSP i OSP oraz Policja.

Ze względu na wystarczające siły i środki odwołano lot Ratownika 6 – śmigłowiec zawrócił z trasy.

Wstępnie na podstawie listy pasażerów, ustalono że w autokarze podczas wypadku znajdowało się 54 osoby.

Większość pasażerów spała, zaś ci , którzy nie spali w momencie wypadku, przekazali ratownikom, że mieli wrażenie, że kierowca jechał za szybko.

Po przeprowadzeniu segregacji lekarz ZRM kierujący akcją medyczną wstępnie stwierdził :

zgon 3 osób

11 osób zostało zakwalifikowanych do transportu pilnego – pacjenci w stanie ciężkim

26 osób z obrażeniami nie zagrażającymi bezpośrednio życiu zakwalifikowano do transportu w drugiej kolejności

13 osób z obrażeniami powierzchownymi do transportu w ostatniej kolejności zostało przewiezionych transportem Gminy Bircza do budynku Szkoły Podstawowej w Leszczawie Dolnej, gdzie zorganizowano im opiekę do czasu przybycia transportu medycznego. Wielkie słowa uznania dla samorządu gminy Bircza za sprawną organizację pomocy !

1 osoba została wstępnie uznana za zaginioną, zakładany był scenariusz, że może być przygnieciona wrakiem autokaru.

Poprzedni artykułZmienił dane w dowodzie rejestracyjnym, by przewozić więcej pasażerów
Następny artykułKAS udaremniła zwrot nienależnego podatku VAT na 8 mln złotych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj