3 maja tradycyjnie w wielu miejscach Polski obchodzi się uroczystości Narodowego Święta Trzeciego Maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciomajowej. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa zasadnicza, która, mimo, iż nigdy w życie nie weszła, stała się symbolem niezależności i mądrości Rzeczypospolitej w czasach trudnych, jakimi były nadchodzące rozbiory i zniknięcie Polski z map świata.

W 231. rocznicę tego wydarzenia uroczystości gminne odbyły się w Piątkowej (gm. Dubiecko). Tam to znajduje się kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, której święto przypada w Kościele również na 3 maja.

Uroczystości patriotyczno-religijne rozpoczęła uroczysta msza św. odpustowa sprawowana w zabytkowym kościele. Tuż po niej odbyła się dziękczynna procesja eucharystyczna. Po mszy na placyku przy świątyni odbyły się uroczystości patriotyczne.

Miało miejsce uroczyste podniesienie flagi państwowej i odśpiewanie Hymnu, kolejno przedstawienie zarysu historycznego, zarówno Konstytucji 3 Maja, jak i kościoła na tzw. Pracówce. Głos zabrał burmistrz miasta i gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak. Kolejno miał miejsce występ wokalno-recytatorski uczniów ze Szkoły Podstawowej w Iskani. Udział w wydarzeniu wzięli samorządowcy z gminy Dubiecko i powiatu przemyskiego, poczty sztandarowe jednostek OSP z terenu gminy, a także mieszkańcy Piątkowej, parafii Tarnawka, do której należy kościół na Pracówce oraz społeczność z gminy.

https://dziejesienapodkarpaciu.pl/kosciol-na-pracowce-w-piatkowej-z-trudna-i-bogata-historia/

Poprzedni artykułDwór w Stubnie. Piękny zabytek niszczeje [foto]
Następny artykułNajwiększe przeboje Wodeckiego na Zamku Kazimierzowskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj