28 września w Kalwarii Pacławskiej odbędą się uroczystości upamiętniające funkcjonariuszy Policji Państwowej, wywiezionych i zamordowanych przez sowietów w 1940 r. pochodzących z parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Kalwarii Pacławskiej, ofiary zbrodni katyńskiej.

Uroczystości rozpoczną się Msza św. o godz. 12:00 w Bazylice w Kalwarii Pacławskiej, po jej zakończeniu nastąpi przemarsz na miejsce upamiętnienie, gdzie odbędzie się apel pamieci, odegranie Hymnu Państwowego, powitanie gości przez nadinsp. Dariusza Matusiaka, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, prezentacja sylwetek upamiętnionych funkcjonariuszy przez dr. hab. Dariusza Iwaneczko – Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Następnie zostanie odsłonięta tablicy pamiątkowej z udziałem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego, wręczenie odznaczeń policyjnych, wystąpienia Prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego oraz zaproszonych gości. 

Funkcjonariusze Policji Państwowej pochodzący z parafii Kalwaria Pacławska – ofiary zbrodni katyńskiej – uhonorowani na tablicy

Jan Jurysta  starszy posterunkowy Policji Państwowej, syn Józefa i Anieli z Brożyniaków, urodzony 12 lipca 1896 r. w Pacławiu. Ukończył cztery klasy szkoły podstawowej. Od 28 sierpnia 1916 r. do 30 października 1918 r. w armii austriackiej. Następnie od 1 stycznia 1919 r. w Żandarmerii Krajowej w Dobromilu, skąd automatycznie przeszedł do Policji Państwowej po jej utworzeniu na terenie byłej Galicji w grudniu 1919 r. Starszym posterunkowym mianowany 1 marca 1923 r. Odznaczony m.in. Krzyżem Zasługi za Dzielność. W okresie międzywojennym służył m.in. na posterunku w Radawie (powiat  jarosławski) i Hrebennem (powiat rawski). Po wkroczeniu Armii Czerwonej aresztowany, przebywał w obozie specjalnym w Ostaszkowie. W kwietniu 1940 r. został zamordowany przez NKWD w Kalininie (obecny Twer), spoczywa w Miednoje na Polskim Cmentarzu Wojennym (Rosja). Pośmiertnie, w 2007 r. mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej. 

Edward Misiński  starszy posterunkowy Policji Państwowej, syn Jana i Karoliny, urodzony 6 września 1893 r. w Nowosiółkach. Ukończył cztery klasy szkoły podstawowej. W Policji Państwowej od 1923 r. We wrześniu 1939 r. służbę pełnił w I komisariacie w Stanisławowie. Po wkroczeniu Armii Czerwonej aresztowany, przebywał w obozie specjalnym w Ostaszkowie. W kwietniu 1940 r. został zamordowany przez NKWD w Kalininie (obecny Twer), spoczywa 
w Miednoje na Polskim Cmentarzu Wojennym (Rosja). Pośmiertnie, w 2007 r. mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej. Odznaczony m.in. Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918–1921 Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.

W dniach 13 września – 30 listopada 2022 r. w sali wystawowej klasztoru franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej prezentowana będzie wystawa IPN „Zbrodnia katyńska”.

Poprzedni artykułOdsłonią tablicę poświęconą mjr. Henrykowi Dobrzańskiemu „Hubalowi”
Następny artykułFałszywy pracownik spółdzielni okradł 81-latkę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj