1 maja w Piątkowej k. Dubiecka odbyła się lokalna uroczystość poświęcenia odnowionej leśnej kapliczki, która od lat była zapomniana i zniszczona.

Legenda głosi, że w tym miejscu objawiła się Najświętsza Panienka. O tym wydarzeniu szybko rozeszły się wieści. Do wsi zaczęły przybywać pielgrzymi, których gospodarze przyjmowali na noclegi . Historia głosi, że w tym miejscu miały miejsce cudowne uzdrowienia. Pielgrzymi składali ofiary na wybudowanie kapliczki. Niedaleko tego miejsca było cudowne źródełko, owa studzienka zachowała się do tej pory.

Mapy austriackie pokazują, że w 1780 r na tym miejscu kapliczka już stała. Powieść mówi, że pewna żydówka chorująca na oczy, prosiła o wodę ze źródełka, które płynie obok kapliczki. Mężczyzna zajmujący się tym miejscem, zamiast dać- sprzedał jej tej wody. Było to niezgodne z wolą Matki Bożej. Od tamtych wydarzeń, do tej pory, kapliczka uległa zniszczeniu . Nie została ona całkowicie zapomniana, jest to miejsce odwiedzane przez miejscowych i młodsze pokolenia Ukraińców. Obecnie została ona odbudowana na większą cześć i chwałę Maryi.

W lokalnej uroczystości udział wzięli mieszkańcy wsi, ks. Witold Głuszek, proboszcz parafii Tarnawka, burmistrz MiG Dubiecko Jacek Grzegorzak oraz samorządowcy z terenu gminy i powiatu.

Renowację kapliczki ufundowali sołtys Piątkowej Grzegorz Karaś i Mieczysław Polaczek.

Tak wyglądała uroczystość:

Poprzedni artykułUkradł rower. Grozi mu do 5 lat więzienia
Następny artykułOdnowiony przemyski Rynek poleca się na odpoczynek [foto]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj