Kilka dni temu do użytku został oddany zrewitalizowany rynek przemyski. Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków przedstawił zakres prac, jakie wykonane zostały, przy uświetnić tę część miasta, która przyciąga najwięcej turystów.

Projekt z 2007 r. został opracowany na podstawie wyników konkursu na Płytę Rynku zorganizowanym przez Miasto Przemyśl na podstawie wytycznych, które zakładały rewaloryzację przestrzeni rynkowej i przyrynkowej wraz z uzupełnieniem zabudowy pierzei południowej u zbiegu ulic Rynek i Fredry. Najważniejszym zadaniem projektu było uwzględnienie wartości historycznej obszaru, dorobku koncepcyjnego zakończonego konkursu oraz informacji zawartych w wytycznych PWKZ w Przemyślu, a także materiału dokumentacji historycznej i ikonograficznej. Jako główne cele przekształceń określono uczytelnienie narysu historycznego układu przestrzennego Rynku i jego najbliższego otoczenia w celu przywrócenia miastu najważniejszego placu w postaci zbliżonej do uformowania historycznego, z zaprojektowaniem jednorodnej posadzki dla całej płyty placu z uwzględnieniem zachowania kamienia łamanego. W odniesieniu do zieleni wskazano korektę istniejącego zadrzewienia z możliwością całkowitego wyeliminowania aktualnego zadrzewienia- czytamy na stronie PWKZ.

Wykonano i odebrano następujące zadania:

  • Rekompozycję płyty Starego Rynku
  • Wykonanie chodnika przy pierzei wschodniej oraz wykonanie chodnika w południowej części zakresu prac
  • Wykonanie ciągu pieszo jezdnego wzdłuż pierzei wschodniej
  • Wykonanie ekspozycji murów dawnego ratusza na poziomie płyty rynku z trawnikiem (w ekspozycji wykorzystano rzut parteru ratusza według inwentaryzacji przywiezionej na zlecenie PWKZ ze Lwowa, z opisem dr Stanisława Stępnia. Ekspozycję murów ratusza wykonano na podstawie uzgodnionego Programu prac konserwatorskich).
  • Wykonanie oświetlenia
  • Wykonanie nasadzeń drzew zgodnie z decyzjami i wytycznymi urzędu
  • Wykonanie badań archeologicznych na podstawie wcześniejszych dokumentacji.

W protokole odbioru uwzględniono następujące zalecenia konserwatorskie: uzupełnienie inwestycji o przedstawienie w formie wizualnej tablicy, makiety itp. Informacji dotyczącej historii obiektu odkrytego ratusza i jego wyglądu. Zalecono także opracowanie projektu wszelkiej zieleni dekoracyjnej ewentualnie planowanej na płycie Rynku przez doświadczonego architekta krajobrazu, i przedstawienie do uzgodnień z PWKZ.

Do wykonania w obszarze Rynku pozostało: wykonanie nowego ażurowego zadaszenia nad wyjściem z trasy podziemnej, nawiązującego do tradycji miejscowych detali architektonicznych, w technice odlewu w metalu, budowa stacji meteorologicznej w oprawie historycznej, według zachowanych zdjęć archiwalnych.

W ocenie Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, odsłonięta zabudowa Starego Miasta i zagospodarowanie Rynku, przywróciły temu miejscu reprezentacyjny charakter i nadały szerokie możliwości dla aranżacji artystycznych.

Poprzedni artykułOdnowiono leśną kapliczkę w miejscu, gdzie miała ukazać się Matka Boska [foto, video]
Następny artykułPogórze Dubiecko wycofuje się z rozgrywek w nowym sezonie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj