Przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich w Słonnem w gminie Dubiecko podjęli się trudnego, lecz arcyważnego dla potomnych działania. Własnymi siłami odrestaurowali i wyremontowali kapliczkę, która jako jedyna z budowli ocalała po nieistniejącej od ponad 70-lat wsi Polchowa.

28 września 1946 roku mieszkańcy tej małej wioski zostali wymordowani przez sotnie OUN-UPA. Kapliczka, będąca martwym świadkiem strasznych wydarzeń pozostawiona była na działania pogody i czasu.

Przedstawiciele KGW po zakończonych pracach opublikowali w sieci wpis, w którym wyjaśnili, że mottem działań była chęć ocalenia od zapomnienia miejsca.

Ocalić od zapomnienia…Takie motto przyświecało nam, kiedy podjęliśmy decyzję o odszukaniu i renowacji zniszczonej przez czas i zapomnianej kapliczce na Dolnej Polchowej gm.Dubiecko. Jakże było postąpić inaczej, kiedy to ona pamięta o burzliwej historii tych terenów. We wcześniejszym poście pokazane są prace przygotowawcze do dalszych działań remontowych. Nasze koło wykonało następujące prace: Oczyszczenie z zarośli wokół kapliczki i wyrównanie terenu. Wymiana krokwi i wyrównanie całego dachu oraz ułożenie gąsiorów i oczyszczenie dachówki z narośli. Odgruzowanie środka kapliczki, oczyszczenie ścian z odprysków ziemnych. Uzupełnienie brakujących kamieni (tył kapliczki). Polepienie ziemią całej kapliczki i pomalowanie wapnem .Zrobienie ołtarzyka pod figurki oraz wyłożenie kamieniami posadzki. Ogrodzenie wokół kapliczki. Odrestaurowanie krzyża i obrazka Matki Boski Licheńskiej. Zrobienie i wstawienie drzwi. Zakupiono figurę Matki Boskiej wraz z aniołkami oraz flakony i kwiaty. Mimo, iż żar lał się z nieba przez wszystkie dni naszych prac, a przeprawa przez rzekę San nie należała do najłatwiejszych, to cieszymy się, że choć w niewielkiej części udało nam się „Ocalić Od Zapomnienia”.

Poprzedni artykułUczcili w ciszy ofiary Rzezi Wołyńskiej [foto]
Następny artykułPrzemyśl odznaczony przez prezydenta Zelenskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj