Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach oszustwa stały się sposobem na łatwy zarobek dla przestępców. Przemyscy policjanci przyjmują zawiadomienia o usiłowaniu, bądź dokonaniu oszustwa, dlatego mundurowi przestrzegają przed oszustami i apelują o zachowanie ostrożności i czujności. Nie dajmy się nabrać i bądźmy wyczuleni na różnego rodzaju podejrzane telefony i wiadomości.

Przemyscy funkcjonariusze często przyjmują zawiadomienia dotyczące oszustw. W konsekwencji takich zdarzeń, pokrzywdzeni tracą duże kwoty pieniędzy, często są to oszczędności całego życia, a niekiedy nawet zaciągają kredyty, by sprostać żądaniom przestępcy. Dlatego tak ważne jest, aby znać podstawowe zasady bezpieczeństwa i bezwzględnie je przestrzegać. Dzięki temu nasze środki finansowe będą bezpieczne. 

W ciągu ostatnich dni do Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu zgłosiło się kilka osób, które padły ofiarami oszustów. 39-letni mieszkaniec powiatu przemyskiego stracił blisko 50 tys. złotych. Mężczyzna chcąc zainwestować swoje oszczędności w kryptowaluty, padł ofiarą internetowych oszustów. Jak podał pokrzywdzony, informację o inwestowaniu otrzymał w wiadomości na portalu społecznościowym od rzekomego członka rodziny, przez co stracił czujność. 39-latek w konsekwencji wykonał przelew na wirtualny portfel w kwocie około 50 tys. złotych. Po kilku dniach, zaniepokojony brakiem kontaktu z instytucją finansową, postanowił sprawdzeń jej wiarygodność i okazało się, że został oszukany.  

Kolejna pokrzywdzona to 70-letnia mieszkanka powiatu przemyskiego, która zawiadomiła, że została oszukana przez mężczyznę podającego się na portalu społecznościowym za żołnierza, który potrzebuje pomocy finansowej, by wrócić do Polski i otworzyć swoją restaurację. Kobieta, by pomóc „nowemu znajomemu”, zaciągnęła kredyt w banku i we wrześniu br. przesłała na wskazany przez niego numer konta 35 tys. złotych. Mężczyzna po otrzymaniu tej kwoty, zwracał się o kolejne przelewy, jednak kobieta z powodu braku środków odmówiła. Po takiej informacji kontakt z mężczyzną się urwał, a znajomość zakończyła się kredytem do spłacenia. 

Powyższe przykłady wskazują, że musimy pamiętać, że przestępcy nieustannie modyfikują istniejące sposoby i wymyślają także nowe metody działania, dzięki czemu szybko się wzbogacają, a pokrzywdzony tylko traci. Takie osoby są bezwzględne, a chęć zdobycia środków pieniężnych jest dla nich priorytetem.     

Zbliża się okres świąteczny, w którym zapotrzebowanie na zakupy się zwiększy. Pamiętajmy, by zakupy internetowe robić na bezpiecznych stronach. Nie klikajmy w otrzymywane linki dotyczące np. dopłaty za paczkę, czy wypłaty środków z portali sprzedażowych. Weryfikujmy je. Oszuści czas świąteczny i oczekiwania na przesyłki mogą wykorzystać dla siebie – na naszą niekorzyść.  

Dlatego przemyscy policjanci apelują, by przed rozpoczęciem inwestowania, kupowania czy innych transakcji, zapoznać się ze wszystkimi zasadami, jakie dotyczą tego typu działań. Nie możemy wierzyć wszystkim osobom, które proponują nam szybki zysk lub okazyjne zakupy. Podobnie jest w przypadku nawiązywania znajomości przez Internet, zwłaszcza wtedy, gdy ktoś prosi nas o pomoc finansową. Sprawdzajmy czy nadawca wiadomości to faktyczny użytkownik tego konta. Jeśli otrzymujemy wiadomość od osoby nam znanej, mimo to zweryfikujmy ją chociażby szybkim telefonem. 
 

Poprzedni artykułŚwięty Mikołaj odwiedzi przemyski Rynek
Następny artykułDramat w Korzeńcu. Znaleziono w rzece ciało

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj