Przedstawicielki kół gospodyń wiejskich w Piątkowej przygotowały wieńce dożynkowe, które zostały poświęcone w kościołach parafii 15 sierpnia.

Przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich „Na Piątkę” wykonały wieniec dożynkowy z wizerunkiem monstrancji, przyozdobiony kwiatami i zbożem. W czasie mszy świętej w kościele parafialnym pw. św. Jana Kantego wieniec wraz z dożynkowym bochnem chleba ofiarowany został na ręce ks. proboszcza parafii Tarnawka Witolda Głuszka.

W kościele dojazdowym w Piątkowej pw. NMP Królowej Polski panie z KGW Piątkowa przygotowały wieniec z wizerunkiem Maryi, umieszczonej w ołtarzu głównym kościoła. W czasie mszy św. 15 sierpnia ten wieniec został również ofiarowany w świątyni i poświęcony.

Co symbolizuje wieniec dożynkowy?

Dożynkowe wieńce zgodnie z tradycją mają uosabiać urodzaj i dostatek, stąd też obok zbóż w wieniec wplatano owoce i warzywa, do środka wkładano żywe pisklęta, co miało zapewnić zdrowy przychówek w gospodarstwie. Całość przyozdabiano czerwoną jarzębiną, polnymi kwiatami oraz kolorowymi wstążkami.

Zboże, które wykorzystane zostanie do wykonania wieńca zbiera się, gdy jest jeszcze niedojrzałe, na pół zielone (stąd ten czerwiec!), jest wtedy najbardziej okazałe, ma ładny kolor i dużo ziarna. Ścina się je ręcznie, wiesza i suszy przez kilka tygodni w ciemnym miejscu. Można je też ułożyć na płasko w kartonie.

Poprzedni artykułW Słonnem przygotowali wieniec dożynkowy na wzór kapliczki z Polchowej[foto]
Następny artykułX Zadwórzański Rajd Rowerowy. W tym roku nie pojedzie pod Lwów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj