Dziś o 15:00 oficjalnie otwarta zostanie Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu.
Zakończone już prace związane z rozbudową i zagospodarowaniem Podziemnej Trasy Turystycznej w Przemyślu, to projekt o wartości 13 milionów zł, który został realizowany przez Miasto Przemyśl w partnerstwie z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.
Trasa prowadzi przez znane w większości wcześniej kilkanaście piwnic pod budynkiem przemyskiego ratusza, poprzez zabytkowy kolektor sanitarny i nowobudowany łącznik podziemny wprost do piwnic budynku Rynek 9, to jest do siedziby Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Nową przemyską atrakcję promujemy hasłem „Złoty wiek miasta. Jak Przemyśl stał się bogaty, piękny i sławny”, ponieważ scenografia trasy i wszystko co znajdą Państwo w trakcie jej zwiedzania opisuje w atrakcyjnej i interaktywnej formie renesansowe miasto złotego wieku. Do dyspozycji mamy ponad 30 pomieszczeń, a podziemny układ piwnic jest tak przygotowany, aby swą strukturą odpowiadał obrazowi topograficznemu miasta. Oczywiście układ ten nie powtarza planu miasta w sposób dosłowny, ale pewne ulice oraz charakter tętniącego tam życia będzie miał odpowiednik w faktycznym stanie z XVI-tego wieku.
Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu dostępna jest także dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Na 10 stanowiskach ustawiono łącznie 16 tyflografik oraz eksponatów dotykowych. Wśród nich znajdziemy między innymi: wypukły plan miasta Przemyśla z 2 poł. XVII w., odlew tacy augsburskiej z XVII w., a także tyflografiki przedstawiające: fasadę zabytkowej kamienicy Rynek 9, pieczęć rady miejskiej czy herb ziemi przemyskiej. Integralną częścią ścieżki dotykowej jest audioprzewodnik z audiodeskrypcją, która oprócz treści o charakterze merytorycznym zawiera opisy przestrzeni i obiektów znajdujących się na trasie, a także komunikaty nawigacyjne. Ponadto przygotowano nagrania wideo w polskim języku migowym.