31 października to wigilia Wszystkich Świętych. Środowiska patriotyczne w wieczór, który coraz częściej organizowane jest komercyjne święto Halloween zaproponowało po raz kolejny spacer pamięci.

Spacer pamięci jest swoistą odpowiedzią młodego pokolenia na bezrefleksyjnie przyjmowane i promowanie komercyjnych świąt z tzw. świata zachodu. Organizująca wydarzenie Młodzież Wszechpolska podkreśla dwa cele tego zgromadzenia. Pierwszym i nadrzędnym zamysłem była chęć oddania hołdu bohaterom, walczącym o niepodległy byt państwa i narodu polskiego. Drugą intencją narodowców była próba odciągnięcia – szczególnie młodego pokolenia – od świętowania Halloween, na rzecz powrotu do polskich tradycji (czczenie pamięci zmarłych, w przededniu dnia Wszystkich Świętych).

31 października w godzinach wieczornych, kilkanaście osób spacerowało ulicami miasta i paliło znicze pod miejscami (pomnikami, tablicami, krzyżami) pamięci polskich bohaterów. Akcja miała również swój tożsamościowy i lokalny charakter. Na trasie przemarszu narodowcy zatrzymywali się w miejscach istotnych dla historii Przemyśla, gdzie palili znicze oraz urządzali krótkie pogadanki. Około godzinny przemarsz zakończyła wspólna modlitwa.

Wieczorny spacer pamięci miał godny przebieg, pełen zadumy i refleksji. Pamięć o zmarłych, bohaterach i o własnej historii w dzisiejszych czasach jest istotnym elementem tożsamości każdego narodu.

Poprzedni artykułBircza zyska prawa miejskie? Ruszyły konsultacje społeczne
Następny artykułTak będzie wyglądał zmodernizowany Most Kolejowy w Przemyślu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj