Rolnicy z Podkarpacia, ale też całej Polski, nie kryją zdenerwowania. Czują się oszukani przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. W ostatnich dniach demonstrowali niezadowolenie wobec proukraińskiej polityki PiS, zezwalającej m.in. na wjazd do Polski niekontrolowanego zboża technicznego z Ukrainy. Jest ono tańsze niż u polskich rolników, jednak jego stan i wartość są dużo gorsze niż polskie.

Rolnicy w odpowiedzi na lekceważenie swoich postulatów przez rządzących, wzięli sprawy w swoje ręce. Dziś pod Przemyślem zablokowali wjazd na posesję przy prywatnym domu posła Marka Kuchcińskiego. Przed bramą wjazdową rozsypano resztki, jakie pozostały z suszenia kukurydzy. Oburzeni rolnicy zapowiadają kolejne działania.

Rolnicy nabrali wiary i pewności siebie po interwencji na granicy posła Roberta Winnickiego. Przypomnijmy, w poniedziałek w Medyce gościł poseł Winnicki, który dokonał interwencji poselskiej na przejściu granicznym.

Poseł Konfederacji mówił:

Minister rolnictwa i cały rząd PiS jest bezpośrednio odpowiedzialny za tragiczną sytuację na rynku zbożowym. Zboże techniczne nie podlega kontroli, a ziarno, które wjeżdża do Polski nie musi spełniać żadnych norm. Według naszych informacji ukraińskie zboże zawiera pozostałości pestycydów, jest zanieczyszczone, a często stojąc kilka dni w niezabezpieczonych wagonach pleśnieje. Przez zalew ukraińskiego zboża spadają ceny skupu, a polscy rolnicy stoją przed widmem bankructwa. To zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski.

W imieniu Konfederacji i przedstawicieli środowisk rolniczych, poseł Winnicki zażądał uszczelnienia polskiej granicy tak, „żeby to zboże rzeczywiście przejeżdżało niewyładowywane”. „Obecny poziom kontroli jest fikcją. Obecnie nie ma kontroli; rząd nie wie, co jest wwożone, nie kontroluje tego, nie wie, co Polacy potem dostają na stół” – oskarżał.

Odnosząc się do zapowiadanych przez rząd korytarzy tranzytowych, Winnicki ocenił, że „rząd nie zrealizował w żadnym stopniu tego, żeby zboża ukraińskie było transportowane do portów i wywożone tam, gdzie jest jego docelowe miejsce, gdzie powinno trafić”. „Bo jest produkowane teoretycznie na rynki afrykańskie na przykład i w inne miejsca świata. Tak, tam to zboże powinno trafić” – podkreślił. 

Winnicki zażądał, aby rządzący „nie grali w ciuciubabkę i przestali bawić się z polskim rolnictwem, bo wbiła krytyczna godzina dla polskiego rolnictwa”. „Konfederacja chce nie tylko odsunąć urzędnika od rolnika, ale chce, żeby było jasno powiedziane, że polski rolnik, polskie rolnictwo i mąka z polskiego zboża, to jest ten chleb powszedni, na który Polacy zasługują” – powiedział. Jak dodał, „nie może być tak, że niewiadomego pochodzenia produkty płyną do Polski tylko dlatego, że mamy pomagać”. „Pomagać trzeba mądrze. A polskie rolnictwo jest na pierwszym miejscu również przed ukraińskim” – zaznaczył. 

Anna Bryłka przypomniała, że 1 czerwca ub. r. weszło w życie unijne rozporządzenie o liberalizacji wymiany handlowej pomiędzy Ukrainą a państwami członkowskimi UE, a po ponad pół roku okazało się, iż – jak poinformowała – „mamy gigantyczny import ukraińskiego ziarna do Polski”. Według niej chodzi o miliony ton ukraińskiego ziarna. 

„Tu nie chodzi tylko o tę ilość, ale przede wszystkim też o jakość. Dzisiaj wygląda to tak, że rząd nie panuje nad tym, nie ma w ogóle kontroli nad tym, ile i jakiej jakości ziarno przywożone jest do Polski. Jest to poza kontrolą” – zaznaczyła. Wyjaśniła, że Konfederacja wie o braku kontroli na podstawie przeprowadzanych co miesiąc interwencji w ministerstwie rolnictwa. „Za każdym razem poseł Robert Winnicki i inni posłowie Konfederacji otrzymują inną odpowiedź” – mówiła. 

Odnosząc się do plombowania transportów z Ukrainy, Bryłka oceniła, iż nie rozwiązuje ono problemu nadmiernego importu, gdyż – wbrew zapowiedziom – plombowanie odbywa się po stronie ukraińskiej. „A przecież według zapowiedzi premiera (M. Morawieckiego) ono miało być przeprowadzone przez Krajową Administrację Skarbową. Więc ktoś tutaj nas oszukuje”. 

Poprzedni artykułNie żyje ks. Władysław Krzyściak, emerytowany proboszcz w Krównikach
Następny artykułTrener Polonii Przemyśl poszukuje asystenta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj