Festiwal Łączy nas Historia realizowany będzie w Przemyślu przez nasza samorządową instytucję kultury Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek przy udziale wielu stowarzyszeń, grup artystycznych, teatrów, Państwowej Szkoły Muzycznej oraz wielu innych osób, mieszkańców Przemyśla, którzy pragną w formie wolontariatu zaangażować się w realizację tego projektu. Jest to więc festiwal tworzony przez mieszkańców Przemyśla dla mieszkańców i turystów.

Zgodnie z założeniami naszego przedsięwzięcia każdego roku festiwal osadzany ma być w innej epoce i rozgrywać się w innej części miasta. W 2022 roku zaplanowaliśmy „osadzić” festiwal w okresie przełomu XIX i XX wieku czyli w okresie świetności miasta, które zawdzięczało swój olbrzymi wzrost gospodarczy inwestycji budowy Twierdzy Przemyśl.

w scenariuszu pokazujemy więc okres poprzedzający wybuch Wielkiej Wojny, czas prosperity, rozwoju handlu, rzemiosła, życia kulturalnego i rozrywkowego miasta, stąd w scenariuszu znalazły się „muzyczne podwórka” gdzie dzieci i młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej grać będą utwory z epoki, na podcieniach i w podwórkach przemyskich kamienic wystawiane będą sztuki teatralne przez przemyskie teatry Fredreum i San, Zespół Pieśni i Tańca Przemyśl zaprezentuje na Placu Niepodległości widowisko taneczno – muzyczne pt. „Werbunek”,  tam także wystawiać się będą na stylizowanych straganach Koła Gospodyń Wiejskich, wikliniarze, fajczarze i inni rzemieślnicy.

W całym przedsięwzięciu wezmą udział goście z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii, którzy przyjadą tu odwiedzić groby swoich przodków poległych na polach przemyskiej twierdzy podczas Wielkiej Wojny co idealnie wpisuje się w założenia projektu integracji społecznej między narodami.

Celem naszego przedsięwzięcia jest propagowanie  wiedzy historycznej z okresu I wojny światowej w szczególności poprzez rekonstrukcje i inscenizacje wybranych wydarzeń tego okresu. Wszelkie tego typu inicjatywy patronowane przez Miasto Przemyśl służą tylko i wyłącznie propagowaniu wiedzy historycznej w duchu prawdy, pamięci i pojednania.

Wszelkie wydarzenia i rekonstrukcje nawiązywać będą wyłącznie do autentycznych wydarzeń historycznych jakie miały miejsce w naszym mieście i odtwarzane będą jak najwierniej, mają charakter edukacyjny, poznawczy oraz promocyjny miasta.

Projekt „Razem zmieniamy Przemyśl” współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa w ramach Programu Rozwój Lokalny

26 sierpnia (piątek)

  • 15.00 – oficjalne rozpoczęcie Festiwalu Łączy nas Historia
  • 15.00 – 19.00 prezentacja grup rekonstrukcyjnych w formie dioram historycznych, wystawa książek o tematyce fortecznej.

Prelekcje tematyczne: Karol Kicman – „Budowa Twierdzy i walki o Twierdzę Przemyśl 1914-1915″, dr Lucjan Fac – „Walki na przedpolu Lwowa w 1914 r”, dr Tomasz Zając – „Ostatnie dni Twierdzy Przemyśl w świetle rosyjskich dokumentów”.
Prezentacja wystawy „Działania wojenne w Twierdzy Przemyśl, a życie codzienne mieszkańców Przemyśla i Regionu w latach 1914 1918″ przygotowana przez Archiwum Państwowe w Przemyślu. /Siedziba główna Przemyskiej Biblioteki Publicznej – ul. Grodzka 8/

27 sierpnia (sobota)

  • 12.00 Rekonstrukcja targowiska z czasów Twierdzy z udziałem Stowarzyszenia Damy i Huzary, Zespołu Pieśni i Tańca PRZEMYŚL oraz Kół Gospodyń – Plac Niepodległości, ul. Kazimierzowska, ul. Franciszkańska,

małe formy teatralne w wyk. Teatru FREDREUM oraz Teatru S.A.N – Rynek Starego Miasta oraz Podcienia,
kuchnie polowe z Polski i Słowacji,
koncerty muzyczne w podwórkach wybranych kamienic ul. Franciszkańska, ul. Wodna oraz Wyb. Piłsudskiego,
scenka rodzajowa „Dom Uciech” w kamienicy „Pod Jeleniem”,

  • 16.00 widowisko taneczno-muzyczne ,,Werbunek” w wyk. Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”, scena plenerowa w Rynku.
  • 17.00 Rekonstrukcja historyczna „Wizyta Cara Mikołaja II w zdobytej Twierdzy”. Przejazd zabytkowych pojazdów ulicami: Plac na Bramie, Franciszkańska, Serbańska, Rynek, Plac Dominikański pod Bramę Rycerską,
  • 20.00 wieczorne widowisko historyczno-muzyczne w wykonaniu rekonstruktorów i zespołu muzycznego – Fort VII Prałkowce.

28 sierpnia (niedziela) 

  • 11.45 Rekonstrukcja historyczna defilady połączonych wojsk niemieckich i austro-węgierskich po odbiciu Twierdzy Przemyśl na przemyskim Rynku – przemarsz na Zniesienie pod Krzyż Zawierzenia,
  • 12.30 Polowa Modlitwa pod Krzyżem Zawierzenia, 
  • złożenie kwiatów na grobach żołnierzy poległych w czasie walk o Twierdzę Przemyśl, przy ul. Przemysława,
  • 17.00 – Koncert muzyki kameralnej „Od Wiednia do Budapesztu” z udziałem orkiestry, solistów oraz grup rekonstrukcyjnych – dziedziniec Zamku Kazimierzowskiego.
Poprzedni artykułPijana 26-latka rozwoziła w mieście pizzę
Następny artykułCar Mikołaj II w Przemyślu. Festiwal i Wincentiada na Rynku [foto]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj