Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu oraz strażacy Państwowej Straży Pożarnej z Przemyśla przeprowadzają wspólne działania informacyjno-edukacyjne. Dotyczą one zagrożeń przeciwpożarowych na terenie powiatu przemyskiego.

W sezonie grzewczym należy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo przeciwpożarowe, ponieważ wzrasta możliwość wzniecenie ognia w budynkach mieszkalnych i gospodarczych, przez niewłaściwe ich dogrzewanie różnego rodzaju źródłami ciepła. Dlatego policjanci i strażacy przekazują mieszkańcom powiatu przemyskiego zasady bezpiecznego ogrzewania swoich gospodarstw.

W trakcie wspólnych działań informacyjno-edukacyjnych, funkcjonariusze przypominają mieszkańcom o zagrożeniach pożarowych w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Przypominają także o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas korzystania z różnego rodzaju urządzeń grzewczych, informują, jak bezpiecznie obchodzić się z ogniem i jak zachować się, gdy już dojdzie do pożaru. 

Służby podkreślają by przy uruchamianiu urządzeń grzewczych zwracać uwagę na sposób składowania materiałów opałowych, należy pamiętać o bezpiecznej odległości przechowywania ich od źródła ciepła. 

Policjanci i strażacy informują również o konieczności kontroli i czyszczenia przewodów kominowych, które w dużej mierze wpływają na zagrożenie pożarem lub zatruciem tlenkiem węgla. Należy pamiętać, że paląca się w wysokich temperaturach sadza może doprowadzić do pęknięcia i rozszczelnienie komina oraz do pożaru konstrukcji budynku. Niesprawny przewód kominowy może również doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla zwanym potocznie czadem.

Kwestia tlenku węgla jest niezwykle ważna, gdyż ten „cichy zabójca”, co roku w sezonie grzewczym, zbiera ponure żniwo, również na terenie powiatu przemyskiego. Czad jest niebezpieczny, gdyż nie ma zapachu, smaku i jest bezbarwny. W zależności od jego stężenia może powodować zawroty i ból głowy, osłabienie, duszność, senność, utratę przytomności, a nawet śmierć. Zróbmy wszystko, aby właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym zagrożeniem. Ryzyko zatrucia czadem można zminimalizować poprzez zainstalowanie czujnika tlenku węgla.

Poprzedni artykułFałszywe stemple na granicy. Posługiwali się nimi Ukraińcy
Następny artykułGroźny przestępca poszukiwany w całej Europie, zatrzymany pod Przemyślem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj